Groups Schedule

Note: In the following table, if you click on a Group name, you will be taken to the Group’s page on our website.

GROUP VENUE* DAY TIME FREQ. CONTACT NAME
Aerobics Lite AVH Tuesday 1:30pm-2:30pm Terms Pat Harwood
Aerobics to Music (Jo) HQ Monday 12:00pm-1:00pm Terms Judy Hyder
Aerobics to Music (Juliette) AVH Monday 10:00am-11:00am Veronica Johnson
Art Appreciation Various Varies Louisa & Ed Bannister
Badminton BSC Wednesday 09:00am-11:00am Pat Boylett
Ballroom Dancing group 1 SVH Thursday 1:30pm-3:00pm Terms Duncan Galbraith
Ballroom Dancing group 2 SVH Tuesday 12:30pm-2:00pm Terms Duncan Galbraith
Ballroom Dancing group 3 SVH Tuesday 2:30pm-4:00pm Terms Duncan Galbraith
Ballroom Dancing group 4 SVH Thursday 12:00pm-1:00pm Terms Duncan Galbraith
Beer Appreciation Various Afternoon Peter Lloyd
Belly Dancing HQ Thursday 12:00pm-1:00pm Terms Jenny Rawcliffe
Bird Watching Various 2nd Tuesday Morning Peter Hatfield
Book Reading 1 HQ 2nd Monday 10:30am-11:30am Diane Piggin
Book Reading 2 HQ 2nd Tuesday 10:30am-12:00pm Barbara Hatfield
Bowls – @ Dog & Gun D&G Monday & Thursday 1:30pm-4:00pm Yvonne Thomas
Bowls – @ Ormskirk BC OBC Monday & Friday 1:30pm-3:30pm Graham Finegan
Bowls – short mat SVH Monday & Friday 1:30pm-3:30pm Oct-Mar Eddie Davidson
Bowls – ten pin Plaza Monday 10:00am-12:00pm Noel & Gill Skinner
Bridge (Tuesday) HQ Tuesday 9:30am-11:30am Joan Pearson and
Bridge (Friday) SVH Friday 9:30am-11:30am John Richards
Canasta / Samba HQ Friday 9:30am-12:00pm Mickey Scott
Card Making HQ 3rd Tuesday 1:30pm-4:30pm Jean Chambers
Chess HQ Friday 9:30am-12:00pm David Clements
Choir AVH Wednesday 10:00am-12:00pm Ann Henders
Church History HQ 4th Tuesday 2:00pm-4:00pm Peter Hatfield
Computer Advice HQ Monday 10:00am-12:00pm Willem Wiechers
Country Dancing AVH Friday 11:00am-12:30pm June Jones
Creative Writing HQ 2nd Monday 2:00pm-4:00pm Joan Potter
Cribbage HQ 2nd & 4th Thursday 2:00pm-4:00pm Toni Baker
Cycling See website Peter Lloyd
Digital photography HQ 3rd Monday 2:00pm-4:00pm Alan Starkie
Discussion HQ 1st Monday 10:00am-10:30am Frank Rogers
Drama (Wednesday) HQ Wednesday 2:15pm-4:00pm John & Megan Tomlinson
Drama (Friday) AVH Friday 2:00pm-4:00pm John & Megan Tomlinson
Earth / Geology HQ 3rd Friday 2:00pm- Richard Fletcher
Film Appreciation HQ 4th Monday 9:45am- Pat Morton
Folklore & Mythology HQ 3rd Monday 9:45am-12:00pm June Jones
Football BSC Monday 11:00am- Alan Thompson
French Conversation HQ 2nd Tuesday 2:00pm-4:00pm Margaret Pagett
Gardening StMCH Suspended NB needs new leader
German Conversation HQ 2nd & 4th Wednesday 2:00pm-4:00pm Norma Wardle
Golf See website Varies Mark Breen
Guitars Acoustic AVH 1st & 3rd Monday 9:45am-11:45am Val Bullen
Health & Wellbeing Various Varies Julia Bate
Helping Each Other See website Varies Judy Ingman
HORIZONS HQ Thursday 9:30am-11:30am Open session
Italian Class 1 AVH Tuesday 10:15am-12:15am Terms Gaynor Hughes
Italian Class 2 HQ Wednesday 9:45am-11:45am Terms Sue Conroy
Italian Class 3 MinC Thursday 10:00am-12:00pm Terms Pauline Smith
Italian Class 4 MinC Thursday 1:00pm-3:00pm Terms Margaret McIntyre
Italian Class 5 StMCH Friday 10:00am-12:00pm Terms Les Wood
Italian Class 6 HQ Wednesday 12.15pm-2.15pm Terms Viv Fox
Keyboard Music HQ 1st,3rd & 5th Monday 1:30pm-4:00pm Anne Belcher
Latin HQ 1st & 3rd Tuesday 2:00pm-4:00pm Dennis Morley
Line Dancing GL Wednesday 10:00am-12:00pm Lorraine Dyke
Local History HQ 1st Tuesday 2:15pm- Margaret Gibbon
Mah Jong HQ 1st,3rd & 5th Friday 1:30pm-4:00pm Gillian Skinner
Motorcycling See website Varies Marilyn & Richard Jones
Music Appreciation HQ 4th Tuesday 2:00pm-4:00pm David Sunderland
Musical Theatre Civic Tuesday 1:00pm-4:00pm John Hardiker
Occasional Day Trips See website Vacant
Opera Appreciation HQ 3rd Wednesday 1:00pm- Michael Lomax
Painting HQ 2nd & 4th Friday 2:00pm-4:00pm Ann Walbank
Philharmonic Visits Phil Varies Ann Robinson
Philosophy HQ 1st Friday 2:00pm-4:00pm Cesar Guidi
Pilates (Tuesday) HQ Tuesday 12:00pm-1:00pm Terms Joyce Davies & Sandra Upton
Pilates (Friday) HQ Friday 12:15pm-1:15pm Terms Pam Ruscoe
Poetry StMCH 3rd Thursday 10:15am-12:00pm Barbara Hatfield
Recorder Playing HQ 2nd & 4th Friday 1:45pm-3:15pm Sue Watkinson
Science HQ 1st Wednesday 2:00pm-4:00pm Eric McEvoy
Scrabble HQ 2nd & 4th Thursday 2:00pm-4:00pm Jean Chambers
Shakespeare Revisited HQ 2nd Tuesday 2:00pm-4:00pm Eila Wall
Snooker See website Tuesday 2:00pm Graham Sumner
Spanish Conversation HQ 1st & 3rd Thursday 2:00pm-4:00pm Bob Sheehan
Spanish Improvers HQ Monday 9.45am-11:45pm Terms Joan Jones
Spanish Lang. & Lit StMCH 2nd & 4th Thursday 10:00am-12:00pm Brian Pardy
Spanish Leisurely Learning HQ 2nd & 4th Monday 1:00pm-3:00pm Brian Mort
Sunday Social HQ 4th Sunday 2:00pm-4:00pm Val Bullen
Table Tennis HQ Thursday 1:00pm-5:00pm Idris Williams
Tai Chi 2 AVH Wednesday 2:00pm-3:00pm Terms Elva Marsh
Tai Chi 3 AVH Thursday 2:00pm-3:00pm Terms Pam Collier
Tai Chi 4 AVH Thursday 3:15pm-4:15pm Terms Jane Francis
Tap Dancing AVH Thursday 1:30pm-2:30pm Terms Irene Arkinstall
Textiles and Quilting HQ Wednesday 10:00pm-12:00pm Alayne Trigwell
Theatre Visits Various Varies Dorothy Harrison
Ukulele MinC 1st & 3rd Friday 10:00am-12:00pm Tony Crimlisk
Walking A (short) Various 3rd Monday 1:30pm David Blanchflower
Walking B (medium) Various 3rd Wednesday 10:00am Linda Griffiths
Walking C (local) Various 2nd Thursday 10:00am Jenny Jobe
Walking D (medium) Various 2nd Thursday 10:00am Les Thomas
Walking E (longer) Various Last Thursday 10:00am Tom Hodson
Wine Tasting HQ 4th Friday 7:30pm Iain Smart
World Dance SVH Tuesday 11:00am-12:00pm Gill O’Flaherty
Yoga 1 AVH Tuesday 12:45pm-1:45pm Terms Brenda McNee
Yoga 2 AVH Tuesday 2:00pm-3:00pm Terms Barbara Davies
Zumba AVH Thursday 12:00pm-12:45pm Terms Jenny Groome
Zumba Gold AVH Monday 11:15am-12:00pm Terms Joan Riley

* Key to Venues

AVH Aughton Village Hall, Winifred Lane, L39 5DH
BSC Burscough Sports Centre, L40 0SW
D&G Dog & Gun Inn, Long Lane, Aughton, L39 5BU
GL Green Lane Guide HQ, Ormskirk, L39 1QR
HQ Scout & Guide HQ, Long Lane, Aughton
Phil Royal Liverpool Philharmonic Hall, Hope St, L1 9BP
MinC Christ Church Ministry Centre, Long Lane, Aughton
Plaza Ocean Plaza, Southport, PR8 1SQ
OBC Ormskirk Bowling Club, Alty’s Lane, Ormskirk, L39 4RG
Civic ‘The Civic’, Ormskirk Civic Hall, Southport Road, L39 1LN
SVH Scarisbrick Village Hall, Smithy Ln, Scarisbrick, L40 8HH
StMCH St Michael’s Church Hall, Church Lane, Aughton,L39 6SB

 

Last Updated on May 20, 2022